Dlouhá praxe ve fotografii, videu i grafice!

Po ukončení studia na Integrované Střední Škole Polygrafické v Brně v roce 1996 jsem rovnou zapadl do polygrafického průmyslu.

– První zaměstnání a praktické zkušenosti jsem začal nabírat v ofsetové tiskáně Lelka. Tam jsem pracoval hlavně jako operátor DTP pracoviště. Náplní práce bylo příprava grafiky tiskovin včetně úpravy postcriptových souborů pro předtiskovou přípravu CTP na “kovolisty”. Doplňková praxe byla “ruční sazba písmových kuželek” pro tisky a dotisky malých tiskovin na knihtiskovém stroji. Součástí této praxe bylo na tomto stroji samotný tisk, zlacení, ražba a výsek. Částečně jsem se podílel i na knihařském zpracování výtisků.

– Dalším milníkem v mé grafické praxi bylo naučit se aplikace grafiky z folií na osobní i nákladní auta a cedule spolu DTP pracemi v grafickém studiu Proton Design. Pro svůj koníček si pořizuji kinofilmovou zrcadlovku Canon EOS 300.

– Dotřetice další praxe probíhala v grafickém studiu Grafex jako DTP operátor na strojích Mac. Zde už jsem začal uvažovat o dráze kreativce na volné noze. Současně při zaměstnání navštěvuji hodiny studia kresby v Brně v ateliéru u pana Fridricha.

– V dubnu 2004 to bylo jasné. Začínám pracovat jako živnostník v oboru grafiky – tištěné, internetové. Učím se, jak udělat weby jak je vytvořit a jak nastavit, aby nebyly odkázané na vyhledávací nástroje třetí strany za poplatek. Díky vzdělávání v oblasti SEO (optimalizace webu pro internetové vyhledávání) se práce ,jak ušetřit klientovy peníze, daří.
Do svého pracovního portfolia služeb zařazuji můj koníček kreslení a malbu ve formě Airbrush maleb na auta a motorky, bodypaintingu (malování na nahé lidské tělo) a ručního linkování veteránů.


Skoro v tento samý čas si rozšiřuji živnostenský list také na fotografické práce. (Hromadí se dotazy na fotografování svateb.) Svatební fotografii (jak reportážní z obřadu, tak i stylizovanou v zámeckých zahradách) Provozuju v plném nasazení 9 let. Současně nezbylo nic jiného, než pořídit digitální zrcadlovku Canon EOS 350D. Následuje podrobnější samostudium a praxe s úpravou digitálních fotografií. A fotografuji svatby, reportáže, večírky, portréty, akty, portfolia produkty.
Pro fotografické experimenty jsem pořídil analogové fotoaparáty středního formátu na svitkové filmy.
Po únavě a nefunkčnosti digitálního fotoaparátu, kupuju nové tělo a objektivy. Nová zrcadlovka už umí pořizovat video v rozlišení FullHD. Pomalu začínám koketovat s myšlenkou začít něco natáčet a stříhat. Ale ne nic vážného.


V to saméM období přijde návrh, abych vypomáhal v Tonstudiu Rajchman jako obsluha kamery. Nastalo další rozšíření živnoťáku o profesi spojenou s výrobou videa a multimédií. Znamenalo to, že s kolegy z nahrávacího studia jsme vyrazili na “kšeft”. Komplexní práce pro kulturní akci. Pomoc při stavbě stage (natahat kabeláž, ozvučovací techniku, navěšení světel a osvětlení pódia, instalace projektoru a projekčního plátna a postavení kamer včetně propojení do videorežie. Pak teprve začala práce kameramana a švenkera. Po ukončení programu bylo potřeba zase všechno rozebrat, naskládat do přepravních boxů a odvést do skladu. Při takové praxi se zase člověk něco přiučí. Pořizujeme video z festivalů, různého hudebního zaměření (mezi největší lze zmínit MFF Strážnice, Slovácký rok Kyjov), koncertů – rockové, popové, folklórní, symfonické orchestry, plesy, silvestry, natáčení hudebních klipů pro kapely…
A objevují se zakázky na pořízení video reportáží z akcí, výroby atd.

Jako další etapa mého bytí je zveřejňování videí z mých cest fotografování krajin a portrétů. Výsledné videa zveřejňuji na Youtube.

Nevím kam mne profesní větry zavanou dál, co budu dělat.
Vím že, mne fotografie (digitální i filmová) i video i grafika stále baví dlouho a ještě dlouho bavit bude.

Pokud se Vám podařilo přečíst můj profesní postup až sem, tak teď můžete “proklikat” celý můj web a zjistit co tu mám (aspoň částečně).

Hezký den Vám přeje

Jan Šimek
fotograf moravský, video tvůrce a grafik v jedné osobě 🙂

Translate »